Broker Media

ul. Budowlana 5/U1, Warszawa

24 stycznia 2024 6 min. czytania

Strony internetowe dla Spółdzielni mieszkaniowych (SM)

Strona internetowa spółdzielni mieszkaniowej Warszawa

Jaka powinna być strona www spółdzielni mieszkaniowej? 

Trudno dziś wyobrazić sobie nowoczesną instytucję, która nie ma własnej strony internetowej. Dotyczy to także spółdzielni mieszkaniowych, którym strony www są potrzebne zarówno ze względów wizerunkowych, jak i prawnych. Nowoczesna i funkcjonalna witryna, która jest źródłem informacji dla mieszkańców, to świetna wizytówka spółdzielni mieszkaniowej. Sprawdźmy, jakie elementy powinna zawierać strona www spółdzielni i co na ten temat mówi prawo.

Czy spółdzielnia musi mieć stronę internetową? 

Co mówi prawo?

Z jednej strony nie ma zapisu prawnego, który wprost nakazywałby spółdzielniom mieszkaniowym posiadanie stron internetowych. Z drugiej jednak istnieje zapis, który de facto taki obowiązek nakłada. Mowa o art. 8 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (z 15 grudnia 2000 roku), w którym możemy przeczytać, że:

„Statut spółdzielni mieszkaniowej, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być udostępnione na stronie internetowej spółdzielni.”

Skoro dokumenty te powinny być udostępniane na stronie www spółdzielni, oznacza to, że takowa strona powinna istnieć. Spółdzielnia nie może bowiem wykonać powinności opisanej w ustawie bez posiadania strony www.

A co dopowiadają trendy i praktyka?

Uruchomienie strony internetowej spółdzielni mieszkaniowej jest potrzebne, nie tylko ze względu na konieczność zapewnienia dostępu do informacji, o których wspominamy wyżej, ale też przez wzgląd na wizerunek spółdzielni. Taka witryna może stać się wizytówką całej instytucji. Oczywiście pod warunkiem, że jest nowoczesna, funkcjonalna i dostępna dla każdego (także dla osób z niepełnosprawnościami czy różnego rodzaju dysfunkcjami; ale o tym za chwilę).

Strona www spółdzielni mieszkaniowej pełni wiele ważnych funkcji i niesie korzyści zarówno dla pracowników spółdzielni, jak i dla mieszkańców. Nowoczesna, funkcjonalna witryna powinna służyć jako portal informacyjny, do tego może ułatwić kontakt mieszkańców z pracownikami, a także umożliwia załatwianie części spraw, które dotychczas wymagały bezpośredniej wizyty w siedzibie spółdzielni. Mowa np. o możliwości sprawdzenia  wysokości miesięcznych opłat, składaniu wniosków czy pobieraniu istotnych dokumentów. 

Ważne, by strona www spółdzielni mieszkaniowej była funkcjonalna, przejrzysta i nowoczesna, a także, by wpisywała się w ideę dostępności cyfrowej. A zatem, jaka powinna być strona www spółdzielnie mieszkaniowej?

Dobra strona www spółdzielni mieszkaniowej – jak wygląda, co zawiera?

Przyjrzyjmy się najważniejszym elementom, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy tworzeniu strony www dla spółdzielni. 

Wygląd – projekt graficzny strony

Strona www spółdzielni powinna mieć przejrzysty layout i w czytelny sposób przedstawiać zawarte na niej informacje. Oto kilka wskazówek dotyczących wyglądu strony internetowej:

  • Brak długich bloków tekstu (wszystkie treści warto podzielić na krótsze fragmenty np. nagłówkami, umieszczając je w osobnych sekcjach lub wyróżniając graficznie.
  • Jasne, stonowane tło, brak krzykliwych kolorów). 
  • Najważniejsze informacje umieszczone w widocznym miejscu, najlepiej na stronie głównej. 
  • Spójny wygląd wszystkich podstron.
  • Atrakcyjne grafiki (Uwaga! Ważne, żeby nie umieszczać na stronie zdjęć, które mogłyby zakrzywiać rzeczywistość i wprowadzać w błąd użytkowników).

Funkcjonalność, Sekcja E-BOK

Strona powinna działać sprawnie, być intuicyjna w obsłudze i najlepiej, gdyby była wyposażona w wygodne funkcjonalności, takie jak formularz kontaktowy ze spółdzielnią czy sekcja Elektronicznego Biura Obsługi Klienta. Poruszanie się po witrynie powinno być łatwe, a wszystkie najważniejsze informacje – pod ręką.

Informacje, aktualności, kalendarium

Warto zastanowić się, czego mieszkańcy mogą najczęściej szukać na stronie spółdzielni, a potem takie informacje umieścić w łatwo dostępnym miejscu. To, co powinno być najbardziej widoczne, to m.in. adresy, numery telefonów, maile poszczególnych działów czy pracowników, a także godziny otwarcia spółdzielni. 

Dużą wartością dla użytkowników jest także sekcja z aktualnościami oraz kalendarium wydarzeń, w których to można umieszczać informacje o minionych lub nadchodzących wydarzeniach organizowanych przez spółdzielnię lub dziejących się na terenie osiedli. 

Inne, istotne sekcje to także: druki do pobrania, regulaminy, ogłoszenia np. o pracę, informacje o wolnych lokalach użytkowych, lista osiedli podlegających spółdzielni, a także struktura spółdzielni (wraz z Zarządem, Radą Nadzorczą, Radą Osiedli czy Komitetami Nieruchomości) oraz galeria zdjęć. 

Social media spółdzielni

Dlaczego nie? Warto, by spółdzielnie mieszkaniowe szły z duchem czasu i zakładały profile w mediach społecznościowych. To zdecydowanie poprawia ich wizerunek, a także daje możliwość nawiązywania relacji z mieszkańcami. Na stronie internetowej powinny znaleźć się odnośniki do profili spółdzielni na Facebooku czy Instagramie. 

Standard WCAG i dostępność cyfrowa 

Idea dostępności cyfrowej zakłada, że strony www czy aplikacje mobilne powinny być projektowane tak, by mogły z nich korzystać także osoby ze szczególnymi potrzebami np. osoby z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami wzrokowymi, ruchowymi czy słuchowymi. Aby propagować takie praktyki, stworzono WCAG – zbiór wskazówek i zasad, których warto przestrzegać przy projektowaniu i wdrażaniu stron www. Więcej na temat standardu WCAG tutajstrony internetowe WCAG. Podajemy w nim przykłady różnych rozwiązań, które warto wdrożyć na swojej stronie www, a także wymieniamy instytucje, które mają obowiązek przestrzegania zasad WCAG. 

A co od środka? Jak zarządza się stroną www?

Strony internetowe spółdzielni mieszkaniowych wymagają częstych aktualizacji, aby znajdujące się na niej treści odnosiły się do bieżących zdarzeń. Dlatego ważne, by serwis był zbudowany na łatwym w obsłudze, intuicyjnym i stabilnym systemie zarządzania treścią, np. na WordPressie. 

Możesz oczywiście zarządzać stroną samodzielnie, ale masz też możliwość zlecenia obsługi informatycznej serwisu profesjonalnej agencji, która zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i obsługą stron www. W naszej agencji zapewniamy pełne wsparcie i kompleksowe usługi – od projektu strony, przez jej wdrożenie, po bieżącą obsługę serwisu oraz prowadzenie profili w mediach społecznościowych. 

Jeśli szukasz ekspertów, którzy wykonają stronę www dla spółdzielni mieszkaniowej, skontaktuj się z nami

Inne artykuły na blogu

Nasza wiedza i doświadczenie, pozwoli na skuteczne osiągnięcie założonego celu.

  • Strony internetowe
Strona internetowa prawnik kancelaria prawna

Strony internetowe dla kancelarii prawnych – o czym pamiętać i jakich błędów nie popełnić?

Branża prawnicza tak samo jak inne branże potrzebuje dobrej promocji w sieci. Ze względu jednak na swoją specyfikę, musi skupiać się przede wszystkim na budowaniu […]

  • Inne
  • SEO / SEM
reklama gabinet psychologiczny psycholog

Jak reklamować gabinet psychologiczny – sprawdzone sposoby

W dzisiejszym świecie, gdzie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ważności dbania o zdrowie psychiczne, prowadzenie gabinetu psychologicznego to nie tylko misja, ale też […]

  • Strony internetowe

Od czego zależy cena strony internetowej

Najcześciej zadawanym pytaniem przez osoby zainteresowane stworzeniem strony jest: „ile kosztuje strona internetowa”. Natomiast najczęstszą odpowiedzią specjalistów od web designu jest: „to zależy”. Warto zaznaczyć […]

error: Content is protected !!