Broker Media

ul. Budowlana 5/U1, Warszawa

15 kwietnia 2023 5 min. czytania

Strony internetowe dla kancelarii prawnych – o czym pamiętać i jakich błędów nie popełnić?

Strona internetowa prawnik kancelaria prawna

Branża prawnicza tak samo jak inne branże potrzebuje dobrej promocji w sieci. Ze względu jednak na swoją specyfikę, musi skupiać się przede wszystkim na budowaniu profesjonalnego wizerunku i wzbudzaniu zaufania u odbiorców. Sprawdźmy, jaką rolę odgrywają strony internetowe dla kancelarii prawnych i co powinny zawierać, żeby skutecznie przyciągały kolejnych klientów. 

Czy strona www dla kancelarii prawnej jest ważna?

W branży prawniczej bardzo istotne są pozytywne opinie klientów, którzy skorzystali z usług danej kancelarii. To oni wpływają w dużej mierze na zainteresowanie kancelarią i „przyprowadzają” kolejnych zainteresowanych. Rynek jednak dynamicznie się zmienia, a potrzeby klientów rosną.

Współcześni konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i wymagający zwłaszcza względem wyspecjalizowanych branż, takich jak branża prawnicza. Informacje na temat usługobiorców, w tym kancelarii prawnych, czerpią jednocześnie z różnych źródeł, aby w ten sposób uzyskać jak najbardziej rzeczywisty obraz. Miejscami, w których szukają wiedzy, są m.in. strony internetowe. Na ich podstawie użytkownicy potrafią w ciągu nawet kilkunastu sekund wyrobić sobie opinię na temat danego miejsca. Strona www ma więc niewiele czasu na to, by zainteresować odbiorcę. Są jednak sposoby na to, by przykuć i zatrzymać uwagę odbiorców. 

Przyjrzyjmy się na początek wyzwaniom, jakie przy tworzeniu stron www stawia specyfika branży prawniczej. 

Strony www dla kancelarii prawnych – wyzwania

Po pierwsze konkurencja 

Branża prawnicza jest rynkiem mocno konkurencyjnym – także w kontekście budowania i pozycjonowania stron www. Ponieważ konkurencja jest duża, to wszelkie działania SEO, które mają na celu wypromować witrynę, wymagają dużej wiedzy, solidnej analizy i działań rozłożonych w czasie. Błyskawiczne efekty i natychmiastowe wzrosty liczby użytkowników to nie coś, na co warto się nastawiać. Zdecydowanie lepiej jest działać metodycznie, według zaplanowanej strategii i dzięki temu sukcesywnie zwiększać ruch na stronie, a co za tym idzie – liczbę klientów. Między innymi dlatego projekt i stworzenie strony www, a także wszelkie działania promocyjne najlepiej zlecić specjalistom, którzy znają się na rzeczy.

Po drugie ograniczenia prawne

W marketingu prawniczym wyzwaniem mogą wydawać się ograniczenia, które wynikają z Kodeksu Etyki Adwokackiej. Zgodnie z jego zapisami kancelarie adwokackie nie mogą korzystać z tradycyjnych i bezpośrednich reklam. Należy jednak pamiętać, że nowoczesna i profesjonalna strona www, dobrze poprowadzona kampania SEO czy wizytówka w Google Moja Firma to nie reklama, a jednak wszystko to może przynieść zdecydowane korzyści w promowaniu kancelarii. Strategia marketingowa i promocja strony www (dobrze zaprojektowanej!) wymaga odpowiedniego przygotowania, solidnej analizy i stałego monitorowania efektów działań, ale przynosi spektakularne rezultaty. 

Po trzecie język

Język na stronach internetowych kancelarii powinien być z jednej strony czytelny i zrozumiały, z drugiej konkretny i rzetelny, z trzeciej wyważony, a z czwartej nie może być zbyt suchy, informacyjny, przepełniony fachowym nazewnictwem. Dobór odpowiedniego języka jest bardzo ważny w budowaniu profesjonalnego i godnego zaufania wizerunku marki. Znalezienie złotego środka jest wyzwaniem, dlatego tworzenie treści na strony www warto zlecić profesjonalnym copywriterom (którzy przy okazji umiejętnie wplotą w teksty frazy kluczowe, zwiększające skuteczność działań SEO).

Jakie błędy popełniają kancelarie prawne na swoich stronach www?

Duża część stron www kancelarii prawnych nie odpowiada współczesnym standardom m.in. pod kątem funkcjonalności czy UX Designu. Do najczęściej popełnianych błędów należą:

 • przestarzały design,
 • nieintuicyjna obsługa,
 • duża awaryjność i wolne działanie strony,
 • trudnodostępne dane teleadresowe lub ich brak,
 • język niedopasowany do specyfiki branży lub zbyt informacyjny, 
 • nieczytelne informacje,
 • brak optymalizacji pod kątem urządzeń mobilnych.

Jaka powinna być strona www kancelarii prawniczej?

Strona www kancelarii powinna wizualnie wzbudzać zaufanie, być wygodna w obsłudze, dostosowana do urządzeń mobilnych, przejrzysta i przyjazna dla użytkowników oraz robotów wyszukiwarek. Warto wyróżnić kilka szczególnie ważnych aspektów.

 • Dobry projekt – taki, który czytelnie prezentuje treści, jest przejrzysty i nowoczesny. Należy wziąć w nim pod uwagę rozmieszczenie treści oraz układ grafik. Użytkownik po otwarciu strony musi mieć najważniejsze informacje na linii wzroku. Kolorystyka strony dla kancelarii powinna być raczej stonowana i ograniczona (krzykliwe, jaskrawe kolory mogą nie budzić zaufania).
 • Czytelne menu i łatwa nawigacja – układ poszczególnych elementów na stronie powinien ułatwiać poruszanie się po całej witrynie. Treści, grafiki, buttony, CTA i wszystkie elementy powinny prowadzić użytkownika za rękę, żeby wiedział, gdzie i co ma kliknąć, by znaleźć interesujące go treści (oczywiście te najważniejsze należy w odpowiedni sposób uwypuklić).
 • W kierunku minimalizmu – ponieważ na stronach kancelarii nie zamieszcza się zwykle przykładów realizacji, sklepu online czy wielu dodatkowych funkcjonalności, menu może zawierać tylko kilka podstron, ułożonych i nazwanych jasno i czytelnie. Oprócz strony głównej można dodać podstrony takie jak O mnie (np. z opisem specjalizacji i doświadczenia), Oferta/Usługi, Kontakt (z danymi i formularzem kontaktowym) oraz ewentualnie Blog.

Podsumowując, strona www kancelarii prawnej powinna budzić zaufanie, informować o specjalizacji i zachęcać do kontaktu. Widoczne muszą być więc nie tylko informacje na temat adwokatów, radców czy notariuszy, ale przede wszystkim opis specjalizacji, dane kontaktowe (i formularz kontaktowy) i lokalizacja kancelarii, a także wezwania do działania, czyli przyciski Call To Action. 

Jeśli szukasz ekspertów od projektowania i wdrażania nowoczesnych, profesjonalnych stron www, zapraszamy do kontaktu. 

Wykonamy BEZPŁATNIE audyt obecnej strony internetowej i doradzimy co zmienić, lub jak wykonać nową witrynę, aby była skutecznym narzędziem marketingowym i wizytówką kancelarii prawnej.

Zadzwoń: 884 701 705

Inne artykuły na blogu

Nasza wiedza i doświadczenie, pozwoli na skuteczne osiągnięcie założonego celu.

 • SEO / SEM
pozycjonowanie stron cena Warszawa

Cena Pozycjonowania Warszawa

Cena pozycjonowania strony internetowej to złożony temat, który zależy od szeregu czynników. Te czynniki nie tylko wpływają na ostateczny koszt, ale również na skuteczność i […]

 • Strony internetowe
Strony www dla lekarzy

Strony internetowe dla lekarzy i branży medycznej

Placówki medyczne powinny istnieć w sieci, tak samo ja wszystkie inne firmy i przedsiębiorstwa. Zarówno prywatne gabinety, jak i duże kliniki, aby budziły zaufanie potencjalnych […]

 • Inne
Hasła internetowe zabezpieczenie w sieci

Dlaczego należy tworzyć złożone hasła?

W dzisiejszym świecie online, gdzie nasze życie coraz bardziej przenosi się do przestrzeni cyfrowej, bezpieczeństwo danych staje się coraz ważniejsze. Jednym z podstawowych kroków w […]

error: Content is protected !!