Broker Media

ul. Budowlana 5/U1, Warszawa

17 października 2024 3 min. czytania

Mobile copywriting. Jak pisać na urządzenia mobilne, by angażować odbiorców?

mobile copywriting

Czy wiesz, że treści projektowane z myślą o większych ekranach mogą nie być tak skuteczne na urządzeniach mobilnych? Mały ekran, ograniczona uwaga i mobilny kontekst wymuszają inne podejście. Użytkownicy smartfonów oczekują określonych treści, które są dostosowane do szybkiego przeglądania. Poznaj przykazania mobile copywritingu i zaangażuj swoich użytkowników!

Czym jest i co daje mobile copywriting?

Na pewno wiesz, że obecnie większość użytkowników korzysta z Twojej witryny za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Dlatego też dostosowanie jej wyglądu do mniejszych ekranów (responsywność) jest tak istotna. Jednak nawet ona nie jest już wystarczająca, by w pełni zaangażować użytkowników. Użytkownicy oczekują bowiem nie tylko dobrej technicznej adaptacji strony i wygodnej nawigacji, ale też określonych treści – prostych, zwięzłych, maksymalnie czytelnych, atrakcyjnych wizualnie.

I właśnie na te potrzeby odpowiada mobile copywriting. Jest to tworzenie treści, które są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Tego rodzaju teksty mają zapewniać jak największą wygodę w czasie czytania. Są więc łatwe w konsumpcji, zwięzłe oraz przejrzyste.

Dlaczego copywriting mobilny wymaga innego podejścia niż tradycyjny?

Otóż użytkownicy urządzeń mobilnych:

  • często są w ruchu i nie mogą pozwolić sobie na czytanie długich treści,
  • mają większą trudność w skupieniu uwagi, gdyż na telefonie pojawiają się drobne rozpraszacze, alerty, sygnały, wiadomości,
  • mają do dyspozycji mniejszy ekran, więc skupiają się tylko na treściach klarownych,
  • są niecierpliwi, dlatego wybierają treści łatwe do przyswojenia „na szybko”.

Kluczowe zasady mobile copywritingu

Zasady, które pozwolą Ci tworzyć wciągające treści na urządzenia mobilne to przede wszystkim:

  • Prosty język – staraj się pisać klarownie, jasno, prosto. Użytkownicy mobilni często przeglądają treści po to, by zrozumieć ogólny przekaz, kontekst zagdnienia. Bez konieczności analizowania złożonych informacji.
  • Krótkie zdania – na małych ekranach łatwiejsze do przyswojenia są krótkie zdania. Unikaj więc rozbudowanych, trudniejszych do śledzenia wzrokiem, konstrukcji.
  • Konkrety – unikaj „lania wody”. Użytkownicy mobilni najczęściej szukają szybkich i jasnych odpowiedzi, a nie długich, rozwlekłych opisów.
  • Odpowiedni rozmiar czcionki – zadbaj też o właściwy rozmiar czcionki. Powinna być na tyle duża, by użytkownik nie mrużył oczu podczas czytania.
  • Dobra struktura tekstu, formatowanie – unikaj zbyt długich bloków tekstu, dziel treści na krótkie segmenty. Pamiętaj o wyraźnych nagłówkach, dodaj podtytuły, używaj list punktowanych i numerowanych. Stosuj też boldowanie do wyróżnienia kluczowych informacji.
  • CTA (Call to Action) – stosuj widoczne, proste wezwania do działania.
  • Obrazy i filmy – do uzupełnienia treści wykorzystuj obrazy i filmy. Pamiętaj, by były responsywne i zoptymalizowane pod kątem szybkiego ładowania na urządzeniach mobilnych.

Zrozum swoich odbiorców

I jeszcze jedno! Choć powyższe zasady są bardzo ważne, to jednak nigdy nie powinieneś tracić z oczu najważniejszego pytania: co lubią moi odbiorcy? Pamiętaj o swojej grupie docelowej, do której kierujesz treści. Ważne by ich język, ton i format były dostosowane do potrzeb, zainteresowań i zachowań odbiorców.

A czasem Twoimi odbiorcami mogą być wykwalifikowani specjaliści, np. inżynierowie, lekarze czy prawnicy. Wówczas będą oni oczekiwać treści o wysokiej wartości merytorycznej. W takich przypadkach stosowanie zbyt prostego języka może nie być najlepszą praktyką. Dlatego zawsze uwzględniaj potrzeby swoich odbiorców!

Jeśli potrzebujesz pomocy w tworzeniu zrozumiałych, efektywnych i angażujących treści na urządzenia mobilne, które dostosowane są do grupy docelowej, skontaktuj się z nami! Napisz lub zadzwoń, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!

tel.: 884 701 705 mail kontakt@stronywarszawa.pl

Nasze teksty trafiają dokładnie tam, gdzie powinny! A podczas ich tworzenia zawsze uwzględniamy unikalne wymagania mobile copywritingu – od prostego przekazu, przez odpowiednie formatowanie, po skuteczne CTA! 

Inne artykuły na blogu

Nasza wiedza i doświadczenie, pozwoli na skuteczne osiągnięcie założonego celu.

  • Strony internetowe
podolog strona internetowa

Strona internetowa dla Podologa

Wiele gabinetów podologicznych funkcjonuje bez strony internetowej, swoją aktywność w sieci opierając wyłącznie na mediach społecznościowych i poleceniach. I oczywiście, prowadzenie kanałów w social mediach […]

  • SEO / SEM
  • Strony internetowe
anchor text linkowanie

Anchor tekst – co to jest i czy ma znaczenie w SEO?

Anchor tekst (tekst kotwicy), czyli klikalna część linku, to element, który może wydawać się prosty, lecz odgrywa kluczową rolę zarówno w nawigacji internetowej, jak i […]

  • SEO / SEM
Czas pozycjonowania strony sklepu

Po jakim czasie widać efekty pozycjonowania strony?

Po jakim czasie widać efekty pozycjonowania strony? To jedno z częstszych pytań, jakie słyszymy od naszych Klientów. Musisz wiedzieć, że nie ma na nie uniwersalnej […]

error: Content is protected !!